در حال بارگذاري - Loading...

مزوتراپی

مزوتراپي روشي نسبتا جديد است كه علاوه بر مصارف درماني و كاهش درد در بخش زيبايي هم كاربردهاي فراواني دارد.
در اين شيوه كه خاستگاه آن كشور فرانسه است، تقريبا مانند طب سوزني از سوزن‌هاي بسيار كوچكي استفاده مي‌شود با اين تفاوت مهم كه در مزوتراپي بر خلاف طب سوزني تنها سوزن نيست كه با تحريكات خاص در ناحيه مورد نظر باعث بهبود فرد مي‌شود بلكه در مزوتراپي از اين سوزن‌ها براي تزريق داروهاي خاصي در لايه مياني پوست (مزودرم) استفاده مي‌شود.
براي تزريق در اين روش از وسيله‌اي به نام گان يا تفنگ استفاده مي‌شود چون تزريقات متناوب با دست نه تنها ممكن است خيلي دقيق نباشد بلكه گاهي دست پزشك در اثر خستگي و عوامل ديگري دچار لرزش مي‌شود. تعداد اين تزريقات بنا‌بر صلاحديد پزشك در ناحيه مورد نظر انجام مي‌شود.
داروهاي مزوتراپي بر اساس هدف استفاده از‌ آنها متفاوت هستند. انواع آمينه اسيدها، ويتامين‌ها، آنتي اكسيدان‌هاي ضد پيري و اسيد هيالورنيك‌ها از جمله داروهاي تزريقي هستند كه براي مصارف زيبايي از‌ آنها استفاده مي‌شود و در درمان بيماري‌ها هم از داروهاي درماني بهره گرفته مي‌شود.


مزوتراپي در خدمت پزشكي
عليرغم پيشرفت اين رشته در جنبه‌هاي درماني آن در ساير كشورها، متاسفانه در كشور ما به جز در موارد نادر شاهد استفاده از مزوتراپي در درمان بيماري‌ها نيستيم و كاربرد مزوتراپي در ايران فقط به بخش زيبايي محدود مي‌شود. اين در حالي است كه بسياري از كشورها از مزاياي درماني آن سود مي‌برند و موفق شده‌اند با استفاده از مزوتراپي به درمان برخي از بيماري‌ها بپردازند.
دكتر فاطمه اديبي پزشك ايراني مقيم فرانسه كه در سفرهاي تفريحي چند ماهه‌اش به ايران گاه به مداوا و درمان بيماران مي‌پردازد در تعريف مزوتراپي مي‌گويد: «در مزوتراپي پزشك با تزريق موضعي داروها به اندام‌هاي بدن به درمان بيماري‌هاي مزمني كه گاه طب معمولي قادر به درمان‌ آنها نيست مي‌پردازد.
در اين شيوه درماني نه تنها درد تسكين پيدا مي‌كند بلكه بيماري و عامل آن از بين مي‌رود. به طور مثال پزشك در مورد فردي كه به آرتروز مبتلا است و از درد كتف رنج مي‌برد، ابتدا بايد علت درد و مسير آن را تشخيص دهد و سپس با تزريقاتي در محل درد (گردن)، مسير درد و علت درد (آرتروز گردن) در صدد مداواي بيماري برمي‌آيد».
اين پزشك در ادامه يادآور مي‌شود: «گاهي محل دردزايي كه بيمار اعلام مي‌كند مركز ضايعه نيست، پزشك بايد با شناسايي كامل آناتومي ناحيه و تشخيص بيماري موضعي، محل درد، مسير درد و مركز آن نسبت به درمان اقدام كند».
بنابر ادعاي پزشكان فعال در اين حيطه با كمك مزوتراپي مي‌توان بسياري از عفونت‌ها و اختلالات مزمن مانند سينوزيت‌ها و همچنين سردرد، سرگيجه، ميگرن، اختلالات چشمي يا شنوايي، آرتروز، عوارض عروقي، دردهاي سياهرگي و سرخرگي و غيره را درمان كرد.
در مزوتراپي برخلاف ساير روش‌هاي درماني دارو به طور مستقيم در محل درد و ضايعه تزريق مي‌شود و نيازي نيست كه داروها مانند داورهاي خوراكي از طريق دستگاه گوارش و يا سيستم گردش خون به بافت مورد نظر برسند.

مزوتراپي و زيبايي
همانطور كه در بالا هم اشاره كرديم، در كشور ما از مزوتراپي فقط و اگر نخواهيم اغراق كنيم بيشتر در بخش زيبايي استفاده مي‌شود. البته حتي در اين حوزه‌ها هم هنوز مزوتراپي مانند ساير روش‌هاي زيبايي مانند بوتاكس، ليزر و ليفتينگ و غيره شناخته شده نيست و بسياري از مردم چيز زيادي در مورد آن نمي‌دانند و اغلب حتي نام اين روش را هم نشنيده‌اند. اين در حالي است كه با كمك مزوتراپي مي‌توان چربي‌هاي زير چانه و غبغب را از بين برد، به جنگ سلوليت و حتي چين و چروك‌هاي دست و صورت رفت.
چاقي موضعي يكي از دغدغه‌هاي بسياري از مردم است، مردم براي رفع آن به روش‌هاي مختلفي رو مي‌آورند.
مزوتراپي يكي از شيوه‌هاي درماني چاقي موضعي است كه با تزريق داروهاي خاص به موضع چاق و محل تجمع چربي‌ها استفاده مي‌شود. در اين شيوه كه مي‌توان آن ‌را جايگزيني براي ليپوساكشن دانست، مي‌توان چربي‌هاي شكم، چربي‌هاي موضعي در ناحيه پشت، كنار ران و پهلو را از بين برد. اين روش حتي براي از بين بردن چربي‌هاي زير چشم هم مفيد است.
در هنگام از بين بردن چاقي موضعي در مزوتراپي از يك فرمول دارويي براي زدودن چربي و از فرمول ديگري براي از بين بردن رشته‌هاي فيبروزي كه پوست را دچار كشيدگي كرده‌اند، به كار مي‌رود.
اين داروها با افزايش گردش خون در محل مورد نظر و افزايش سوخت و ساز در آن باعث از بين رفتن چربي‌ها و دفع آن مي‌شود. البته بايد توجه داشت كه عدم مهارت و آگاهي كافي پزشك و تزريق اشتباه دارو در پوست به جاي چربي مي‌تواند باعث از بين رفتن بافت پوست و سياهي آن در محل تزريق شود.
در مزوتراپي براي از بين بردن چين و چروك‌ها هم از روش تقريبا مشابهي استفاده مي‌شود و با تزريق مواد خاص در سطح معيني از پوست، بدن وادار به ساخت سلول‌هاي جديد و ترميم پوست آن ناحيه مي‌شود.
يكي از كاربردهاي پرطرفدار مزوتراپي در افرادي است كه دچار ريزش مو، كم مويي و طاسي‌هاي لكه‌اي (به اندازه يك سكه) در سر و ابرو و حتي ريش‌هاي خود شده‌اند، اين روش در خانم‌هايي كه به دليل مشكلات هورموني و يا آقاياني كه دچار طاسي كامل سر شده‌اند، بي نتيجه خواهد بود.
مزوتراپي با هر هدفي كه انجام شود، نياز به بستري شدن و رعايت نكات خاصي ندارد و برخلاف جراحي‌هاي زيبايي بدون درد است و نيازي به پانسمان‌ و ... هم ندارد.
فرد مي‌تواند بلافاصله بعد از مزوتراپي به كار و زندگي عادي خود بازگردد. البته در مزوتراپي‌ ممكن است به دليل تزريقات متعدد تا چند روز كبودي ملايم و زردرنگي در محدوده تزريق به جاي بماند كه اغلب خيلي محسوس نخواهد بود.
عده بسياري از كارشناسان معتقدند مزوتراپي روشي بسيار كم خطر است. در مزوتراپي نيازي به بيهوشي نيست و روي فرد كاملا هوشيار انجام مي‌شود. پزشكان مزوتراپي معتقدند اگر تزريق در محيطي كاملا استريل و ابزارهاي مناسب و ضدعفوني شده انجام شود، هيچ مشكلي به دنبال نخواهد داشت.
مزوتراپي را مي‌توان با موفقيت و با استفاده از داروهايي كه به شدت رقيق شده‌اند انجام داد كه اين امر موجب محدود شدن عوارض جانبي ناشي از داروها مي‌شود. اگرچه خطر حساسيت به داروهاي مزوتراپي وجود دارد اما به دليل رقيق بودن اين داروها نشانه‌هاي آلرژي به حداقل خود مي‌رسد، با اين حال بهتر است، قبل از انجام مزوتراپي بيمار در صورت وجود حساسيت آن ‌را با پزشك خود مطرح كنيد.
مزوتراپي هم مانند هر روش ديگري داراي ممنوعيت‌هايي است و برخي از افراد گزينه مناسبي براي انجام آن محسوب نمي‌شوند. خانم‌هاي باردار، افراد مبتلا به ديابت كه از انسولين استفاده مي‌كنند، افرادي كه سابقه سكته قلبي دارند، افرادي كه سابقه لخته شدن خون دارند و افرادي كه به دليل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي از داروهاي خاص استفاده مي‌كنند و افراد مبتلا به حساسيت و آلرژي نبايد از مزوتراپي استفاده كنند.