در حال بارگذاري - Loading...

معرفی محصولات

23

( )


33

قیمت: 50000 تومان جزئیات بیشتر و خرید
نمایش به صورت بلوک نمایش به صورت عادی
بزرگترین پورتال پزشکی ایرانیان - ضربان نامنظم قلب (آریتمی) Arrhythmia

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) Arrhythmia

آریتمی چیست؟ به تغییر ریتم ضربان قلب آریتمی می گویند. به ضربان سریع قلب، تاكی كاردی و به ضربان آهسته قلب، برادی كاردی می گویند. به ضربان نامنظم قلب (حذف یك ضربان یا ضربان اضافه) نیز آریتمی می گویند. برخی اوقات، بعضی از افراد احساس می كنند كه قلبشان یك لحظه سریع می زند یا یك ضربان را حذف می كند. این تغییر هنگام ورزش یا فشارهای عاطفی بیشتر ایجاد می شوند. این تغییرات معمولاً ناشی از یك مشكل جدی نیستند. آریتمی های مداوم و علامت دار ممكن است خطرناك باشند و باید حتماً به پزشك مراجعه شود.

 

 

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) Arrhythmia

آریتمی چیست؟
به تغییر ریتم ضربان قلب آریتمی می گویند. به ضربان سریع قلب، تاكی كاردی و به ضربان آهسته قلب، برادی كاردی می گویند. به ضربان نامنظم قلب (حذف یك ضربان یا ضربان اضافه) نیز آریتمی می گویند. برخی اوقات، بعضی از افراد احساس می كنند كه قلبشان یك لحظه سریع می زند یا یك ضربان را حذف می كند. این تغییر هنگام ورزش یا فشارهای عاطفی بیشتر ایجاد می شوند. این تغییرات معمولاً ناشی از یك مشكل جدی نیستند. آریتمی های مداوم و علامت دار ممكن است خطرناك باشند و باید حتماً به پزشك مراجعه شود.

آیا آریتمی خطرناك است؟
در بیشتر افراد، آریتمی خفیف است و خطرناك نیست. با این حال، تعداد كمی از افراد، آریتمی خطرناك دارند و باید درمان شوند. اگر علائم قلبی دیگری نیز داشته باشید، آریتمی خطرناك تر می شود. عموماً، آریتمی هایی كه در حفره های پایین قلب (بطن ها) شروع می شوند خطرناك تر از آریتمی هایی هستند كه در حفره های بالای قلب (دهلیزها) شروع می شوند.

علائم آریتمی چیست؟
در صورت بروز هر یك از این علائم به پزشك مراجعه كنید، خصوصاً اگر سابقه بیماری قلبی یا حمله قلبی داشته اید.
تپش قلب یا ضربان سریع در قفسه سینه
احساس خستگی یا سرگیجه
بیهوشی ناگهانی
تنگی نفس
درد قفسه سینه
قلب چهار حفره دارد. دیواره قلب برای انتقال خون درون حفره ها منقبض می شود. انقباض قلب به وسیله پیام های الكتریكی كه از گره ضربان ساز طبیعی قلب (كه گره سینوسی دهلیزی یا پیش آهنگ نامیده می شود) شروع می شود، كنترل می گردد. سرعت انقباض تحت تاثیر اعصاب و هورمون های خونی است. اختلال در هریك از این موارد، باعث ایجاد آریتمی می شود.

آریتمی خفیف ممكن است در اثر مصرف بیش از حد تركیبات الكلی، سیگار كشیدن، كافئین، استرس یا ورزش ایجاد شود. شایع ترین علت آریتمی، بیماری های قلبی خصوصاً بیماری عروق كرونر (عروق خون رسان به قلب)، عملكرد غیر طبیعی دریچه های قلب و نارسایی قلب است. با این حال، آریتمی می تواند بدون علت مشخصی نیز ایجاد شود.

چگونه بفهمم كه دچار آریتمی هستم؟
پزشك هر یك از علائم بالا را از شما می پرسد. همچنین ممكن است پزشك تست ها و آزمایشاتی نیز انجام دهد. یكی از این تست ها نوار قلب (ECG) است. ممكن است پزشك در حالی كه وضعیت قلبی شما را بررسی می كند، از شما بخواهد كه روی نوار متحرك (ترید میل) راه بروید. پزشك ممكن است تست های دیگر مانند الكتروفیزیولوژیك نیز انجام دهد.

انواع آریتمی چه هستند؟
فیبریلاسیون دهلیزی: ضربان خیلی سریع و نامنظم قلب. این نوع آریتمی باید درمان شود و می تواند خطر بروز سكته را افزایش دهد.
تاكی كاردی دهلیزی ناگهانی: دوره های ضربان سریع ولی منظم قلب. این نوع آریتمی ممكن است ناخوشایند باشد ولی خطرناك نیست.
ضربان های نابجا: قلب ضربان های اضافی دارد. معمولاً نیاز به درمان ندارد، مگر اینكه ضربان های اضافی متعددی پشت سر هم ایجاد شود یا سابقه بیماری قلبی مانند نارسایی مادرزادی قلب داشته باشید.
تاكی كاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی: ضربان قلب خیلی سریع است و ممكن است خون كافی پمپ نشود. این نوع آریتمی خیلی خطرناك است و نیاز به درمان فوری دارد.

آریتمی چگونه درمان می شود؟
درمان بستگی به نوع آریتمی دارد. برخی آریتمی های خفیف نیازی به درمان ندارند. دیگر آریتمی ها با دارو درمان می شوند. اگر علت آریتمی، دیگر بیماری ها باشد، هدف از درمان، بهبود آن بیماری خواهد بود. در موارد خیلی شدید، درمان های دیگری انجام می شود:
ضربان ساز مصنوعی: وسیله ای الكتریكی است كه روی قفسه سینه و زیر پوست قرار داده می شود. این وسیله كمك می كند كه قلب ضربان منظم داشته باشد، خصوصاً زمانی كه ضربان قلب خیلی آهسته می شود.
دفیبریلاسیون قلبی (شوك الكتریكی خیلی خفیف): باعث توقف ریتم های غیر طبیعی و شروع ریتم طبیعی می شود.
جراحی: آریتمی های خاصی را می توان با جراحی اصلاح كرد. برای مثال، آریتمی هایی كه ناشی از بیماری های عروق كرونر است را می توان با عمل جراحی (ایجاد مسیر خون رسانی جدید) بهبود بخشید. وقتی آریتمی به وسیله ناحیه مشخصی از قلب ایجاد می شود، گاهی اوقات می توان آن ناحیه از قلب را تخریب كرد یا به وسیله عمل جراحی آن قسمت را برداشت.

 

منبع : https://www.facebook.com/mehrnoush.sohrabirad


ديدگاه هاي بيان شده براي اين مطلب

ديدگاه خود را بيان کنيد

 بزرگترین پورتال پزشکی ایرانیان 0 ديدگاه