در حال بارگذاري - Loading...

معرفی محصولات

23

( )


33

قیمت: 50000 تومان جزئیات بیشتر و خرید
نمایش به صورت بلوک نمایش به صورت عادی
بزرگترین پورتال پزشکی ایرانیان - افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟ اینکه گاهی اوقات بی حوصله باشید اشکال چندانی ندارد. ولی اگر روحیه بد روزها ادامه داشته باشد می تواند نشانه افسردگی باشد. افسردگی حاد دوره ای از حس غمگینی و بی میلی است که به همراه نشانه های دیگر حداقل دو هفته ادامه پیدا کند و آنقدر جدی می شود که می تواند در انجام اعمال روزمره اختلال ایجاد کند. افسردگی دال بر ضعف و شخصیت منفی نیست. یک عارضه جمعی است و شرایط پزشکی قابل درمان.

در اینجا اسکن فعالیت های مغزی دو نفر را می بینید که یکی از آنها از افسردگی رنج می برد و دیگری سالم است.

 

نشانه های عاطفی افسردگی

 یکی از نشانه های اصلی افسردگی حالت غم و بی علاقگی در زندگی است. فعالیت هایی که زمانی برای فرد لذت بخش بودند، رفته رفته جذابیت خود را از دست می دهند. احساس گناه، بیهودگی، ناامیدی و افکار تکرار شونده مرگ و خودکشی ذهن فرد مبتلا را آماج حملات خود قرار می دهند.

 

نشانه های فیزیکی افسردگی

 افسردگی را می توان گاهی اوقات با نشانه های فیزیکی همراه دید. این نشانه ها به قرار زیر هستند:

 

  • خستگی مفرط و افت انرژی
  • بیخوابی و صبح زود از خواب بیدار شدن
  • خواب بیش از حد
  • دردهای مزمن مانند سردرد، گرفتگی عضلات، مشکل گوارشی که حتی با درمان پزشکی هم رفع نمی شود.

 

افسردگی می تواند بیماری های دیگر را بدتر کند که این در مورد دردهای مزمن شدیدتر خواهد بود. برخی از مواد شیمیایی موجود در مغز درد ها و حالت های روحی را تحت تأثیر قرار می دهند. تحقیقات نشان داده اند که درمان افسردگی می تواند در درمان مشکلات دیگر بیماران نیز مؤثر باشد.

نشانه های افسردگی: اشتها

 تغییر در اشتها و وزن یکی دیگر از نشانه های اصلی بروز افسردگی هستند. در برخی از بیماران بروز این علائم با از دست دادن اشتها همراه است و در برخی دیگر افزایش اشتها به غذا. افراد افسرده ممکن است افزایش یا کاهش شدید وزنی را شاهد باشند.

 

تأثیرگذاری بر زندگی روزمره

 مشکلات جسمی و روحی-روانی تحت تأثیر افسردگی اگر درمان نشوند، می توانند کار، سرگرمی ها و روابط شخصی را از مسیر عادی خود منحرف کنند. افراد افسرده اغلب در مورد تمرکز و تصمیم گیری دچار مشکل می شوند. آنها از انجام فعالیت هایی که اغلب اوقات لذت بخش است مانند رابطه جنسی رویگردان می شوند. در موارد حاد افسردگی می تواند تهدیدکننده باشد.

 

علائم هشدار دهنده در مورد خودکشی

 افراد افسرده بیشتر در معرض خودکش قرار دارند. علائم هشدار دهنده در مورد آنها صحبت از مرگ و خودکشی، تهدید مردم و آزار رساندن یا اقدام به انجام اعمال خشونت آمیز و توأم با خطر است. در مواجهه با این افراد مخصوصأ افراد مستعد خوددکشی باید بسیار محتاط بود. در مورد اطلاع رسانی به مراجع زیربط نباید درنگ کرد. اگر خود شما قصد خودکشی دارید به بخش اورژانس مراکز درمانی مراجعه کنید تا تحت درمان سریع قرار گیرید.

 

افسردگی: چه کسی در خطر است؟

 هر کسی می تواند در خطر ابتلا به افسردگی قرار گیرد، ولی به نظر متخصصان عوامل ژنتیکی در آن نقش مستقیم و مؤثری را ایفا می کنند. اگر یکی از والدین یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به افسردگی باشد، ریسک ابتلا بالاتر می رود. زنان دو برابر بیشتر در معرض ریسک ابتلا به افسردگی قرار دارند.

 

دلایل افسردگی

 پزشکان از دلایل بروز افسردگی اطلاع دقیق ندارند، ولی یکی از تئوری های برجسته موجود بر تغییر ساختار مغز و کارکردهای شیمیایی آن تأکید می کند. مواد شیمیایی موجود در مغز موسوم به انتقال دهنده های نودونی neurotransmitters از حالت تعادل خود خارج می شوند . ولی چه چیزی این مواد شیمیایی را از حالت تعادل خارج می کنند؟ یکی از عوامل می تواند استرس ناشی از رویدادهای تکان دهنده باشد، مانند فقدان افراد نزدیک یا شغل باشد. برخی دیگر از عوامل مؤثر الکل و مواد اعتیادزا، تغییرات هورمونی و حتی تغییرات فصلی هستند.

 

در تصویر پایین سلول های عصبی به تصویر کشیده شده اند که با استفاده از مواد انتقال دهنده با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

 

 

افسردگی فصلی

 اگر حالت روحی شما تحت تأثیر تغییرات فصلی است (مثلاً در تابستان پرانرژی هستید و در زمستان کم انرژی) احتمالاً زمینه های ابتلا به نوعی از افسردگی بنام اختلال فصلی SAD در شما قوی تر است. زمینه های شکل گیری این نارسایی در اواخر پاییز و اوایل زمستان و همزمان با کوتاه تر شدن طول روزها تقویت می شود. از نظر متخصصان اختلال فصلی بسته به محل سکونت افراد بین 3 تا 20 درصد از انسان ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

افسردگی پس از زایمان

 افسردگی پس از زایمان از بین هر 4 نفر 3 نفر را شامل می شود. ولی حدود 12 از زنان هستند که این افسردگی را سالها با خود به همراه دارند که تا زمان رشد کودکان نیز با آنهاست. این عارضه را افسردگی پس از زایمان Postpartum Depression می نامند و نشانه های آن بسیار شبیه نشانه های افسردگی های عادی است. مهمترین تفاوت آنها این است که در این افسردگی سلامت خود کودک نیز در خطر است. یک مادر افسرده حتی در ایجاد ارتباط عاطفی صحیح با کودک خود دچار مشکل می شود.

 

افسردگی در میان کودکان

 در ایالات متحده حدود 2 درصد از کودکان دبستانی و 10 درصد از نوجوانان از افسردگی رنج می برند. این مسئله موجب ایجاد اختلال در توان بازی کردن، دوستیابی و تمامی فعالیت های مدرسه ای می شود. علائم آن بسیار شبیه علائم افسردگی در بزرگسالان است، ولی برخی از کودکان ممکن است رفتارهای خطرناک از خود بروز دهند که "نقش پذیری" خوانده می شود. تشخیص افسردگی در کوردکان می تواند امری دشوار باشد.

 

تشخیص افسردگی

 تا به حال تست خون یا روش هایی مثل آن برای تشخیص افسردگی وجود نداشته است. برای تشخیص افسردگی پزشکان به توضیحات ارائه شده از طرف بیمار تکیه می کنند. ممکن است از پیشینه پزشکی یا داروهای مورد استفاده سؤال شود، چرا که این عوامل می توانند موجب بروز نشانه های افسردگی شوند. صحبت در مورد حالات روحی، رفتارها و فعالیت های روزمره می تواند به شما در تشخیص میزان جدی بودن نوع افسردگی کمک کند. این مرحله مهمترین مرحله در تشخیص درمان مؤثر است.

 

گفتاردرمانی برای افسردگی

 تحقیقات مبین این واقعیت است که گفتاردرمانی می تواند در درمان افسردگی های ملایم تا متوسط مؤثر باشد. درمان رفتاری-شناختی با هدف تغییر افکار و رفتاری که موجب بروز افسردگی می شود، به انجام می رسد. درمان بیناشخصی تأثیر روابط شما را بر حالات روحی شما نشان می دهد. روان درمانگری روان پویا نحوه درک تأثیر پذیری رفتار و حالات روحی اشخاص از موارد حل نشده و احساسات ناخودآگاه را به افراد دچار این عارضه آموزش می دهند. برخی از بیماران چند ماه درمان را مؤثر می دانند، در حالی که برخی دیگر به مدت بیشتری از درمان نیاز پیدا می کنند.

 

داروهای درمان افسردگی

 داروهای ضدافسردگی سطح مواد شیمیایی موجود در مغز انسان مانند سروتونین serotonin و نورپینفرین norepinephrine را تحت تأثیر قرار می دهند. ده ها انتخاب در این زمینه وجود دارد. در مورد درمان برای رسیدن به نتیجه باید چند هفته ای صرف کرد. برای آگاهی از میزان تأثیرگذاربودن آنها باید با پزشک خود در تماس باشید تا در صورت لزوم میزان استفاده کم یا زیاد شود. اگر اولین داروی مورد استفاده مؤثر نبود به احتمال زیاد موارد دیگری هستند که می توانند مفید باشند. ترکیب گفتاردرمانی به همراه استفاده از داروهای مناسب می تواند بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

 

تمرین برای افسردگی

 تحقیقات بیانگر این واقعیت هستند که تمرین ورزشی می تواند در درمان افسردگی ضعیف تا متوسط مؤثر باشد. تمرین های ورزشی موجب ترشح آندروفین در خون می شود که می تواند مفرح باشد. تمرین های ورزشی مداوم می تواند موجب افزایش عزت نفس، خواب بهتر، استرس کمتر و انرژی بیشتر شود. هر نوع فعالیت متعادل مانند شنا و حتی انجام کارهای منزل می توانند مفید باشند. یکی از فعالیت هایی که برایتان مفید است انتخاب کنید و روزانه 20 تا 30 دقیقه 4 تا 5 روز در هفته به آن بپردازید.

 

نوردرمانی (فوتوتراپی)

 نوردرمانی توانسته تأثیر مثبت خود را در درمان چند نوع از افسردگی ها به اثبات برساند. در این روش فرد مورد درمان بمدتی معین در برابر منبع نور کم نور یا پر نور می نشیند. از نوردرمانی به همراه دیگر روش ها می توان استفاده کرد. از پزشک خود در مورد منبع نور و میزان مدت در معرض نور قرار گرفتن سؤال کنید.

 

علف چایی برای درمان افسردگی

 این گیاه موردی است که اثربخش بودن آن مورد بحث زیادی قرار گرفته است. شواهدی در دست است که نشان می دهد این گیاه می تواند در درمان افسردگی ملایم مؤثر باشد. ولی نتیجه دو تحقیق دیگر نشان داده اند که در مورد افسردگی حادتر این گیاه مؤثر نیست. این گیاه در اثربخشی داروهای دیگر و همچنین قرص های پیشگیری از بارداری اختلال ایجاد می کند. در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن از پزشک خود مشاوره بخواهید.

 

حیوانات اهلی برای درمان افسردگی

 یک توله سگ بازیگوش یا یک طوطی شیرین زبان نمی تواند جایگزین درمان یا گفتار درمانی شود. ولی محققان بر این باور هستند که در بسیاری از موارد خفیف و متوسط افسردگی حیوانات می توانند نقشی مؤثر داشته باشند. حیوانات سمبل عشق بی غل و غش هستند و مانع بروز حس تنهایی شده، به آنها هدف می دهند. تحقیقات نشان دهنده این واقعیت هستند که وجود حیوانات خانگی می تواند در کاهش نارسایی های خواب و بهبود شرایط کلی سلامت افراد مؤثر باشد.

 

نقش حمایت جمعی

 از آنجایی که تنهایی و افسردگی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند، تشکیل یک جامعه حمایتی می تواند بخش مهمی از درمان باشد. این بخش از اقدامات می تواند شامل عضویت در یک گروه، یافتن یک گروه حمایتی آنلاین و تلاش برای دیدن دوستان و اعضای فامیل باشد. حتی پیوستن به یک کلوپ کتابخوانی یا شرکت در کلاس های ورزشی می تواند در ایجاد روابط اجتماعی به شما کمک کند.

 

تحریک عصبی ویگس VNS

 روش وی ان اس می تواند در درمان افسردگی هایی که با استفاده از دارو درمان نمی شوند، مؤثر باشد. وی ان اس می تواند ایجاد پالس هایی کند که از طریق سلول ویگس vagus موجود در گردن به مغز منتقل می شود. به نظر دانشمندان این پالس ها با تحت تأثیر قرار دادن بخش هایی از مغز که مسئول کنترل حالت های روحی انسان هستند می توانند در درمان افسردگی مفید باشند.

 

درمان الکتروکانوالسیو ECT

 یکی از روش های مؤثر برای درمان افسردگی افرادی که درگیر حالت های حاد افسردگی هستند استفاده از روش الکتروکانوالسیو است. در این روش با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف شوک های مختصری به مغز وارد می شود. افراد تحت درمان نسبت به این شوک ها آگاه نیستند. روش ای تی سی توانسته در مورد 80 تا 90 درصد از افرادی که با استفاده از دارو درمان نشده اند مفید باشد.

 

تحریک مغناطیسی بین جمجمه ای TMS

 یکی دیگر از روش های مبارزه با افسردگی های مزمن استفاده از تحریک مغناطیسی بین جمجمه ای است. در این روش از امواج مغناطیسی در جمجمه استفاده می شود. این روش امواج مغناطیسی را به بخشی از مغز می فرستد که با افسردگی در ارتباط است. تی ام اس باعث بروز شوک نمی شود و به نظر می رسد که اثرات جانبی آن خیلی کم باشد. با وجود این پزشکان در حال بررسی و تغییر آن هستند.

 

یک چشم انداز خوب

 در جریان افسردگی ممکن است ناامید و مستأصل شوید. ولی نکته اصلی این است که این شرایط تا حدود زیادی درمان پذیر هستند. بیش از 80 درصد افراد با دارو، گفتاردرمانی و یا ترکیبی از هر دو درمان می شوند. در صورت شکست این روش ها هنوز روش های پیشرفته تری هستند که بارقه های امید را زنده نگه دارند.

 

منبع : http://dorrnaame.com/main/index.php/health/311-what_is_depression.htmlديدگاه هاي بيان شده براي اين مطلب

ديدگاه خود را بيان کنيد

 بزرگترین پورتال پزشکی ایرانیان 0 ديدگاه